Kalendarz najciekawszych fiest w La Manczy..


GRUDZIEŃ

Karnawał w Alcazar de San Juan. To karnawał inny niż te obchodzone w pozostałych miastach i wsiach Hiszpanii, a to z tego powodu, że celebrowany jest w okresie Bożego Narodzenia. Oczywiście obchodzi się go hucznie: kawalkady przebierańców, zabawa całą noc, jedzenie słodkości (typowe dla karnawału są słodkie wypieki flores de carnaval) a 28 grudnia w dniu w Dia de los Santos Inocentes na Plaza de Toros pali się gigantyczną kartonową sardynkę ku uciesze mieszkańców miasta. Jako
symbol nadejścia nowych, lepszych czasów...

MARZEC/KWIECIEŃ


Wielki Tydzień (Semana Santa), to czas kiedy wielu turystów przybywa do Hiszpanii, aby zobaczyć słynne procesje wielkanocne odbywające się na ulicach miast, miasteczek i wsi. Procesje to wielki spektakl, w których biorą udział zakapturzeni (capuchones, pozostałość z czasów Inkwizycji). Wierni przebrani są w specjalne stroje zakonne z charakterystycznymi kapturami. Procesje odbywają się przez cały tydzień. Zobaczycie je w każdym niemal mieście, są takie, które uznano za szczególnie piękne lub odznaczające się wyjątkowymi walorami i umieszczono na liście o szczególnym znaczeniu kulturalnym i religijnym (m.in. procesje w Cuenca, Toledo).

KWIECIEŃ

* Dni Cervantesowskie w El Toboso, najczęściej ostatni weekend kwietnia. To niezwykle barwne święto, w jednym z najsłynniejszych miasteczek La Manczy. To stąd pochodzi Dulcynea. Organizowany jest spektakl na ulicach miasta kiedy to Błędny Rycerz podąża na swej szkapie i szuka domu ukochanej Dulcynei. Po drodze spotykają go różne przygody. 
Odbywają się też wybory Miss Dulcynei.


                                                                             
* 25-28 kwiecień, Fiesta de los Sabores w Alcazar de San Juan, czyli Święto Smaku. Na głównym placu miasta rozstawiane są stoiska, na których prezentują się lokalni rzemieślnicy, restauratorzy, odbywają się degustacje produktów Ziemi La Manczy takie jak sery, miód, wino, oliwa, wypieki i różne inne smakołyki....Impreza trwa przez trzy dni.

CZERWIEC

Fiesta Moros y Cristianos w Alcazar de San Juan, czyli Walka między Arabami a Chrześcijanami (21-24 czerwiec). Spektakularna fiesta, rekonstrukcja historycznej rekonkwisty na Półwyspie Iberyjskim, kiedy to wojska Chrześcijan stopniowo wypierały Arabów zajmujących ówcześnie obszar niemal całej obecnej Hiszpanii. Naprawdę, impreza warta zobaczenia.



LIPIEC

Festiwal Teatru Klasycznego w Almagro. To wielkie święto teatru. W Almagro znajduje się jedyny na świecie zachowany w oryginalnej formie XVII-wieczny teatr tzw. zagrodowy (Corral de Comedias). Katem organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Teatru Klasycznego, podczas którego wystawiane są spektakle dzieł klasycznych z okresu Złotego Wieku. Przepiękna jest Plaza Mayor z zabytkową zabudową.



PAŹDZIERNIK

Fiesta de la Rosa de Azafran w Consuegra, czyli Święto Krokusa. To kwiat, z którego pozyskuje się "Czerwone złoto", tak nazywa się bowiem szafran. La Mancha to szafranowe zagłębie. W ostatni tydzień października, tuż po zbiorach krokusów obchodzi się święto, które trwa nieprzerwanie przez tydzień. W trakcie obchodów możecie zobaczyć jak pozyskuje się tę drogą przyprawę, oddzielając ręcznie pręciki kwiatów. Robią to gospodynie wiejskie. Fieście towarzyszą liczne imprezy, podczas których możecie spróbować licznych specjałów, uruchamiany jest też jeden z 12 wiatraków. 


CAŁY ROK

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca na górze wiatrakowej Sierra de los Molinos w Campo de Criptana odbywa się molienda tradicional, można zobaczyć cały proces uruchamiania wiatraka Burleta, który pochodzi z XVI wieku i zachował oryginalne mechanizmy. Molienda zaczyna się o godz.11, wydarzeniu towarzyszy inscenizacja Don Kichota i tradycyjny poczęstunek. Molienda jest uzależniona od wiatru.








Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Najczęstsze pytania: kiedy przyjechać do La Manczy, jak się tam dostać...?

Pomożemy zaplanować Twój wakacyjny szlak...

Nasza książka-przewodnik po Krainie Don Kichota